Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sport ze zahraničí – nezkráceně
Autor: Josef Malinovský, Publikováno: 23.2.2007
Rubrika: Skokové ježdění,Komentářů: 0

Již tradičně vám přinášíme v elektronické podobě nezkrácené verze sportovních článků ze zahraničí od Kateřiny Hanušové otištěné v časopisu Jezdectví. Tentokrát se podíváme na tyto témata: Cöster opět ve formě, Lítý souboj Ehning versus Ahlmann, Ochuzený Amsterdam, Dvojnásobný domácí triumf ve francouzském SP, Druhý Guerdatův triumf v SP a Bohaté curyšské Swiss Life.

Cöster opět ve formě

O závodech SP v Lipsku jsme krátce referovali již v minulém čísle, dnes se k nim vrátíme podrobněji. Ve spojení s výstavou Partner Pferd se tyto závody postupně rozvinuly v rozsáhlou hipologickou akci, hojně navštěvovanou především obyvateli Durynska a Saska. Ze závodní haly se prochází přímo do výstavního areálu, který navíc nabízí veškeré zázemí pro účastníky i návštěvníky.

 

Příliš náročná kvalifikace

Kvalita startovního pole účastníků se více než vyrovnala pověsti závodů a kurzy byly velmi náročné, stejně jako kvalifikace na soutěž SP – zbývalo totiž jen 7 volných míst – zbylá obsadili jezdci z Top Ten světového žebříčku nebo nominovaní národními federacemi či trenéry. Tento systém nařízený FEI byl v Lipsku velmi kritizován – nekvalifikovaní jezdci pouze s jedním koněm této úrovně museli tři dny závodit naplno, aby získali kvalifikaci. Jejich koně byli vystaveni velké námaze – obětí byl například Wulschnerův Clausen, který po výborných výkonech v pátek i v sobotu udělal v neděli čtyři chyby, zatímco kvalifikovaní jezdci mohli své top-koně v sobotu pošetřit. Proto byl tento dosti nespravedlivý systém v Lipsku použit poprvé a snad i naposledy. Podle ředitele závodů Volkera Wulffa by se v příštím roce měli vrátit k pouze jediné kvalifikaci.

V páteční prvé kvalifikaci na čas zvítězil Heine Engemann s Aboyeurem W (Anmarsch), v rozmezí osmi desetin od vítěze se ocitli i druhý Švýcar Markus Fuchs s La Toyou III (Fortuin Z) a třetí Otto Becker na Limbovi (Esteban).

 

Ehning i Küche opět ve formě

Sobotním vrcholem byl odpolední Delitzscher Championat von Leipzig, v němž divákům připravil skvělou podívanou Marcus Ehning. Poprvé od MS představil Noltes Küchengirl (Lord Z) ve velkém skákání a hned s ní absolvoval zcela suverénní čistý parkur. V rozeskakování na něj čekali jen dva soupeři, protože Holger Wulschner (Clausen) i U. Kirchhoff (Carino) kvůli pošetření koní rozeskakování vzdali. Jako prvá nastoupila na start Meredith M.-Beerbaum s Le Mansem (Leubus) a absolvovala kurs čistě, ale bez velkého riskování. Její švagr Ludger Beerbaum se s líbivým Couleur Rubinem (Cordalmé Z) pokusil nasadit vyšší laťku a po čistém výkonu měl na Meredith náskok více než 5 sekund. Marcus Ehning v sedle vždy rychlé „Küche“ suverénně zvítězil v čase o půl sekundy rychlejším a nemusel ani příliš riskovat – jeho bavorská klisna je už od přírody pohotovější než Beerbaumův oldenburský hřebec.

Večer se z vítězství v honebním skákání radovala Švédka Malin Baryard-Johnsson na H&M Tamině (Ramiro), v půlnočním bariérovém skákání pak triumfoval M. Fuchs s Royal Charmerem (Cavalier Royale), který jako jediný ve třetím rozeskakování neshodil.

V nedělním finále 7 - 8letých koní ukázal Franke Sloothaak kvality Landosovy vnučky Lou (Lordanos), klisna zvítězila i v jedné z kvalifikací.

 

Lítý souboj Ehning versus Ahlmann

Do rozeskakování soutěže SP se kvalifikovalo 11 dvojic, mezi nimi i jeden předem nekvalifikovaný startující – Ulrich Kirchhoff, jehož Carino náročný víkend prostál ve výborné formě. Do rozeskakování musel hned na začátku a v celém průběhu rozeskakování byl poměrně rychlý, po obratu na poslední skok se mu však bohužel připletli do cesty členové televizního štábu a stáli ho pár desetin – nakonec podal čistý výkon v čase 44,78, který těsně překonal až o několik dvojic později startující Marco Kutscher s Controem (Contender), velcí favorité jako Th. Frühmann či L. Beerbaum chybovali. Kutscher na čele dlouho nepobyl, vzápětí ho o dvě vteřiny mistrovskou jízdou překonal Marcus Ehning se Sandro Boyem (Sandro). Napětí však nebyl konec, nejprve na jedničce chybovala další z favoritek M. M.-Beerbaum na Checkmate a po ní vjel do kolbiště další člen německého A-kádru Ch. Ahlmann, aby se svým zkušeným valachem Cösterem (Calato) všem ukázal, že to jde ještě o 2 desetiny rychleji a to i přes výraznou zádrž před posledním skokem, kde mu nevycházel odskok. Ahlmann se díky tomuto triumfu dostal na prvou příčku bodování SP a byl na ní i po třech dalších kvalifikacích v polovině února, kdy měl celkem 82 bodů.

O lipské drezuře jsme se v minulém čísle rovněž zmiňovali, kvalifikační Grand Prix i Kampmann Preis (GP Special) vyhrál Ludwig Zierer s 11letým oldenburským Weltinem (Welt Hit II) před loňským účastníkem drezurního derby Jochenem Vettersem na Fananovi (Fisherman) a Rudolfem Zeilingerem s Franziskem (Fidermark).

 

Ochuzený Amsterdam

Cirkus SP se hned týden po Lipsku stěhoval do Amsterdamu – pro skokany, drezuristy i čtyřspřeží. Velká část skokové špičky však zamířila jižněji – na bohatě dotované curyšské Swiss Life – takže v Nizozemí mohli bodovat ti, jimž zatím dostatečné skóre pro účast na finále SP chybí.

 

Překvapivý triumf Maikela v/d Vleutena

Halové skokové derby vyhrál domácí Gert-Jan Bruggink s holštýnským Acodettem (Acobat II), páteční prvou soutěž velké túry pak Alois Pollmann-Schweckhorst na skvělé Candy (Coriall), který na čas výrazně porazil domácího P. Raymakerse s V.S. Opticalem (Athletico) i Rakušana G. Pucka s 11th Bleeker (Polydor). V sobotní Velké ceně Amsterdamu dosáhl životního úspěchu devatenáctiletý Maikel van der Vleuten na holandské klisně Audi’s Parmala Douche (Mr. Blue), když v rozeskakování překonal B. Schrödera s BMC Rupertem R (Germus R) a M. Baryard-Johnsson na Necoll (Rastell). Čtvrtý byl opět A. P.-Schweckhorst, tentokrát s Lord Luisem a úspěšně bodoval i v nedělním finále střední túry, kde obsadil druhé místo s Paparazzim a porazila ho jen domácí Angelique Hoorn se Scotchem (Calido I).

 

Leena se překonávala

V soutěži SP zvítězil Marcus Beerbaum, jehož Leena (Lord Liberty) byla v Amsterodamu v bojovné formě a pomáhala, kde se dalo. Pouhých šestnáct setin chybělo na vítězství britskému Marcu Armstrongovi s Thesaurou (Darco), třetí příčku obsadila o další desetinu pomalejší Malin B.-Johnsson na Butterfly Flip (Robin Z I). Neuvěřitelných šest dvojic se vešlo do 65 setin sekundy – patřily k nim i D. Deusser s Air Jordanem Z, J. C. Garcia s Albinem III a A. P.-Schweckhorst s Candy. Dva jezdci byli rychlejší než vítěz, ale měli chybu na poslední překážce.

 

Z Česka do Amsterdamu

V Amsterdamu se s Henkem van de Polem v sedle objevili i koně dobře známí na našich kolbištích. Lépe se dařilo Danovi 7-T, který absolvoval halové derby se 4 tr. body (12. m.), kvalifikaci na soutěž SP se 4 tr. body (22. m.) a v nedělním honebním ST byl 10. Atlas šel čtvrteční soutěž 150 cm na čas se 16 tr. body, páteční 140 na čas za 8 tr. bodů a v nedělní stupňované obtížnosti získal po chybách jen 7 dobrých bodů.

 

SP v drezuře a čtyřspřeží

V drezurní GP, kvalifikaci na soutěž SP, dominovala Švýcarka Silvia Iklé (72,54 %) na krásném Salierim CH (Sinclair) před domácími E. Galem s Group 4 Securior IPS Gribaldim (Kostolany) a L. van Lierenem na Hexagon’s Ollright (Rubiquil). V soutěži SP (GP kür) se před tuto trojici prosadila Imke Schellekens-Bartels na hannoverské klisně Sunrise (Singular Joter) a s 80,8 % zvítězila o procento, výše jmenovaní se za ní seřadili ve stejném pořadí jako v kvalifikaci.

V soutěži SP čtyřspřeží s náskokem zvítězil domácí Yjsbrand Chardon před Švédem T. Ericssonem a dalším domácím K. de Rondem.

 

 

Dvojnásobný domácí triumf ve francouzském SP

Leden a únor skutečně proběhly ve znamení SP a hned týden po Amsterdamu, o prvém únorovém víkendu se zájemci o SP body ve skákání sešli ve francouzském Bordeaux.

 

Úvodní soutěž velké túry a zároveň kvalifikaci na soutěž SP vyhrál domácí Roger-Yves Bost na stabilně výborném hřebci s mistrovským původem Ideal de la Loge (Dollar du Murier) a odsunul na druhou příčku útočícího Švýcara Markuse Fuchse s La Toyou III. Třetí byl Brit Michael Whitaker s Portofino (Habsburg). I ve večerních bariérách triumfoval domácí – Philippe Rozier s Randgraafem (Burggraaf).

 

Stylovým výkonem k prvenství

V Bordeaux se Světový pohár skákal už v sobotu, koně proto neměli od kvalifikace den volna. Do rozeskakování se probojovalo pouhých 5 dvojic a vysokou laťku hned nasadil domácí Michel Hecart se hřebcem Itot du Chateau (Le Tot de Semilly). Další domácí Michel, tentokrát s příjmením Robert, překonal jeho čas téměř o sekundu, sedlal svoji dlouhodobou stájovou jedničku, valacha Galet d’Auzay (Leprince de Thurin). Ostatní účastníci rozeskakování chybovali a umístili se v pořadí Meredith M.-Beerbaum – Shutterfly (Silvio I), U. Kirchhoff – Carino a Rolf-Göran Bengtsson – Mac Kinley (Goodwill). Zvláště Meredith hodně riskovala a tentokrát se to nevyplatilo – přes nejrychlejší čas měla chybu na poslední překážce.

 

Velká cena do Británie

Ludger Beerbaum má letos smůlu na soutěže SP. I v Bordeaux jeho Couleur Rubin jednou chyboval, Ludger si to pak vynahradil v nedělní Velké ceně. Enorm (Escudo I) přeskákal základní kolo čistě, stejně jako dalších sedm dvojic, a v rozeskakování stačil jeho rychlý čas na druhou příčku, překonal ho pouze Brit Tim Stockdale s velmi schopnou holštýnskou klisnou Fresh Direct Corlato (Corofino I). Třetí příčku obsadil Švýcar Beat Mändli na Ideo du Thot (Arioso du Theillet) a poslední čistý výkon v rozeskakování předvedl domácí Stéphan Lafouge na Gabelou des Ores (Pamphile).

Druhý Guerdatův triumf v SP

I ve španělském Vigu se SP body sbíraly výhradně ve skákání a celé třídenní CSI bylo dobře dotováno a plné zajímavých soutěží – jen tak lze světovou špičku dostat až na vzdálené pobřeží Atlantiku.

 

Hned v pátek se skákala kvalifikace na soutěž SP, ve které dominoval Belgičan Ludo Philippaerts s Tauberem van het Kapelhof (Darco). Porazil další zkušené v borce v podobě Britů M. Whitakera na InsulTech Mozartovi des Hayettes (Papillon Rouge) a T. Stockdalea s klisnou F.D. Animation II (Animo). Jezdecký poker vyhrál jediným čistým výkonem v posledním kole na čas M. Whitaker s Carnaval Path (Carnaval Drum) před G. Schröderem s Eurocommerce Montrealem (Athlet Z) a M. Kutscherem na Cashovi (Carthago Z).

V sobotu se skákala soutěž SP, v níž dominoval Steve Guerdat s Jaliscou Solier (Alligator Fontaine), tato dvojice vyhrála ve Světovém poháru již podruhé, prvně zvítězila v Ženevě. Na druhém místě skončil Leopold van Asten s VDL Groep Fleche Rouge a na třetím pak Juan Carlos Garcia s Albinem III, který tedy po Amsterdamu vysoko bodoval ve Vigu. Ze čtrnácti účastníků rozeskakování jich 7 dokončilo čistě, cenné body za čtvrté místo získal i vítěz z Bordeaux Michel Robert. Díky nim se dostal v bodování na 19. příčku a bojuje o postup. Mezi jednou chybujícími smolaři ze základního kola se ocitlo několik zkušených borců, kteří letos marně shánějí SP body: L. Beerbaum, M. Fuchs či P. Wylde.

 

Velká cena pro Kutschera

Nedělním vrcholem CSI ve Vigu byla Velká cena Caixa Galicia/Concello de Vigo. Mezi 14 účastníky rozeskakování dominoval nejrychlejším výkonem Marco Kutscher s Cashem před Gerco Schröderem na Eurocommerce Acapulco (Calido I) a Williamem Whitakerem s Arielle (Acord II).

Steve Guerdat je na šesté příčce bodování SP před sedmým L. van Astenem. S velkým náskokem vede, jak již bylo napsáno u Lipska, Christian Ahlmann, na dalších místech jsou po Bordeaux v těsném sledu Beat Mändli, Meredith M.-Beerbaum, M. Whitaker a A. Zoer.

 

 

Bohaté curyšské Swiss Life

Na Swiss Life do Curychu, dotovaného téměř tři čtvrtě milionem švýcarských franků odjela na závěr ledna téměř kompletní skoková špička, především jezdci, kteří již nehoní body do SP.

 

Úvodní mezinárodní zahajovačku vyhrál domácí Markus Fuchs s Royal Charmerem (Cavalier Roayle), ve 140 na čas se dařilo Švédovi R.-G. Bengtssonovi na Serenatě la Silla (Lys de Darmen), který porazil M. M.-Beerbaum s Checkmatem (Contender) i M. Ehninga s Ankou (Argentinus).

 

Druhá Velká cena za 4 dny

Hlavní soutěží čtvrtka byla Credit Suisse Grand Prix a zde se podařil vynikající double Cösterovi s Christianem Ahlmannem – pouhé čtyři dny po triumfu v lipském Světovém poháru dominovala tato dvojice další Velké ceně – v rozeskakování 7 účastníků se mu nejvíce přiblížili Robert Whitaker s Lacroixem 9 (Lacros) a Jessica Kürten na Quibell (Quidam de Revel). Cöster dosáhl nejrychlejšího času rozeskakování a mezi pokořenými byli i Meredith M.-Beerbaum se Shutterflyem či M. Kutscher s Controem.

Skvělý začátek závodů málem pro Cöstera znamenal konec, po projetí cílem dvojice upadla, ale naštěstí se holštýnskému valachovi nic vážného nestalo, další start však absolvoval až v nedělním Swiss Life Classic.

 

Mercedes pro Meredith

V páteční Liebherr Preis dominoval domácí Marcus Fuchs s Nirmette (Ramiro), kterému se k velké radosti domácího publika podařilo zajet druhou fázi rychleji než Thomasu Frühmannovi na The Sixth Sense (Zorro T), třetí příčku vybojovala Edwina Alexandr s Isovlas Socratem (Darco). Ve večerním Mercedes Swiss Master bojovalo 15 kvalifikovaných dvojic o celkovou dotaci 122 500 CHF a první cenou byl mercedes. Zde se v rozeskakování 11 dvojic o téměř 2 sekundy prosadila Meredith M.-Beerbaum na Checkmatovi (Contender). Smolnou druhou příčku obsadil domácí Beat Mändli s Indixem IX (Paladin des Ifs) a třetí pak Jessica Kürten na Castle Forbes Libertině (Libero H). I čtvrtý Th. Frühmann s The Sixth Sense a pátý L. Beerbaum na Goldfeverovi ukrojili pořádnou část bohaté dotace, která se rozdělovala mezi všech 15 startujících.

 

Jos Lansink opět mistrem

Sobotním diváckým tahákem byla soutěž se střídáním koní podle modelu MS, které se zúčastnili mistr světa Jos Lansink, vedoucí jezdec sv. žebříčku Marcus Ehning, loňský nejlepší jezdec na CSI Swiss Life Jessica Kürten a za domácí Niklaus Schurtenberger.

Jos Lansink opět ukázal svoji schopnost dokonale se přizpůsobit každému koni a absolvoval čtyřikrát čistě. Jessica Kürten i M. Ehning chybovali jednou, Ehning s Jessičiným Uranem III (Nabab de Reve) a Jessica s Lansinkovým Al Kaheel Vainquevrem (Darco). Niklaus Schurtenberger po dvou chybách v druhém parkuru už do posledního kola nenastoupil.

Hned po této soutěži následovalo 30 tisíci CHF bohatě dotované zrcadlové skákání a kvalita startovního pole zcela odpovídala vypsané dotaci – že ještě zdaleka nepatří do starého železa dokázal všem John Whitaker, který v sedle Lactica II (Landjunker II) porazil nejprve Th. Frühmanna, poté J.C. Vangeenbergha a nakonec neteř Beata Mändliho Melanii.

 

Neděle s domácí radostí

Domácí si spravili náladu hned v neděli dopoledne, když ve stejně dobře dotovaných štafetách zvítězilo švýcarské duo Christinne Liebherr (L. B. Tamina) a Daniel Etter (Hermine d’Auzay) a o sekundu porazilo podstatně zkušenější Ch. Ahlmanna (Catwalk) a Th. Frühmanna (Limited Edition).

Dvoukolové Swiss Life Classic patří k nejobtížnějším halovým závodům sezony. Bylo otevřené pro 35 kvalifikovaných dvojic a do druhého kola postupovalo nejlepších 11, do výsledku 2. kola se započítávaly i trestné body z prvého kola. O dotaci 250 tisíc CHF se tvrdě bojovalo, zvláště mezi pěti bezchybnými z prvého kola, z nichž ovšem 4 patřili k domácím reprezentantům. Podruhé zopakovali nulu jen dvě dvojice a rychleji, s rozdílem 4 (!) sekund se to podařilo Markusu Fuchsovi na stále lepší Nirmette. Z druhé příčky se velmi radoval Nor Geir Gulliksen na Cattani (Corrado I), třetí byl nejrychlejší z chybujících Beat Mändli na Ideo du Thot (Arioso du Theillet). Švýcarskou radost ještě posílili čtvrtou resp. pátou příčkou Pius Schwizer (Unique X) a Daniel Etter (Peu a Peu), kteří odkázali L. Beerbauma chybujícího již v prvém kole až na 6. místo.

Tahákem curyšských drezurních soutěží byla mistryně světa Isabell Werth. S Apachem OLD (Alabaster) dominovala v Grand Prix i v Grand Prix kür, kde se za ní umístily domácí Marie-Line Wettstein s Le Primeurem (Lauries Crusador xx) a B. Wientzek-Pläge se Sappalotem (Silvano).

 

Autorka textu: Kateřina Hanušová